عربي بودن قرآن

اين امر دلايل متعددي دارد؛ از جمله:
1. ايجاد زباني مشترك در ميان همه پيروان و در واقع فراهم ساختن نوعي وحدت و پيوند بين‏الملل ديني، باعث تأكيد بر قرائت و حفظ زبان عربي شده است.
2. روح و محتواي هر پيام و سخني در قالب زبان خاص خود، عميق‏تر درك مي‏شود تا زماني كه به زبان‏هاي ديگر برگردانده شود و قرآن كه‏داراي مضامين بسيار بلند و عالي است، هرگز قابل ترجمه دقيق و كامل به هيچ زباني نيست. ترجمه‏هاي قرآن معمولاً نارسا و در مواردي داراي غلط است. كافي است اندكي در مباحث مربوط به زبان‏شناسي، فن ترجمه و تئوري‏هاي مربوط به آن و نقد ترجمه‏هاي قرآن مطالعه شود، آن گاه روشن مي‏گردد كه فرق بين قرآن و ترجمه‏هايش، همان فرق بين كتاب الهي و بشري است.
3. قرآن علاوه بر محتواي مطالب، از لطافت زيبايي و نكات ادبي عجيبي برخوردار است كه خود وجهي از وجوه اعجاز قرآن مي‏باشد و در قالب هيچ ترجمه‏اي بيان شدني نيست.براي آگاهي بيشتر ر.ك: مجله بينات و مجله مترجم (ويژه نامه قرآن).
ترديدي نيست كه زبان‏ها از نظر بلاغت و شيوايي مي‏كنند و نمي‏توان تمام معاني و مقاصد قرآن را به زبان ديگر برگرداند. از اين رو «تحدي» قرآن در اثبات ناتواني انسان‏ها در تهيه متني همانند قرآن، شامل مجموعه امتيازات لفظي و معاني والاي قرآن است.ر.ك: محمود راميار، تاريخ قرآن، ص 649.
4. تشويق و ترغيب بر استفاده از همان الفاظي كه جبرئيل بر پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله نازل فرموده، يكي از شيوه‏هاي حفظ قرآن از تحريف است؛ چنان كه وقتي مطلبي نزد همگان با يك قرائت معين به اثبات رسيده باشد، تحريف آن مشخص خواهد شد. از اين رو در تاريخ اسلام وقايعي نقل شده است كه مسلمين حتي نسبت به جا به جايي يا حذف يك «واو»، حساسيت نشان مي‏دادند.
5. گفتني است حتي ترجمه قرآن به زبان عربي، موجب اختلاف در ميان مسلمانان شد تا آنجا كه برخي تا مرز تكفير يكديگر پيش رفتند. بدين جهت در دوره عثمان (سال 25 ه.ق) صحابه پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله - و از جمله حضرت علي‏عليه السلام بر ضرورت وجود قرآن رسمي (غير ترجمه‏اي) به توافق رسيدند.
6. در پايان گفتني است، آنچه بسيار ثواب دارد تلاوت قرآن و نگاه به آيات آن همراه با دقت و تفكر است.

دیدگاه ها

عالی بود.

گفته چرا عربیه نگفته چرا به یک زبان است. این جوابها قانع کننده نیست

Member since:
5 اسفند 1393
Last activity:
2 سال 15 هفته

با سلام و آرزوي موفقيت براي شما
جوابي كه از منظر شما قانع كننده نيست، در پاسخ به سؤال « چرا قرآن به زبان عربي است؟» داده شده است. اما اينكه «چرا قرآن كريم به چند زبان نازل نشده است» پاسخ ديگري مي طلبد.
عرف زباني و رعايت انسجام، اقتضاء مي كند يك نويسنده، كتاب خود را به يك زبان واحد بنويسد، مثلا نويسنده ژاپني كتابش را به ژاپني بنويسد، انگليسي زبان به انگليسي بنويسد، و ... خداوند نيز به قواعد عرفي زبان بين انسان ها متعهد است زيرا همين انسان بايد حرف او را بفهمد. فرض كنيد كتابي به دست شما مي رسد، كه مخلوطي از واژگان به زبان هاي مختلف باشد! از چه گرامري بايد تبعيت شود؟ اصلا چه كسي اين كتاب را مي فهمد؟ شخص بايد به چند زبان مسلط باشد تا شايد اين كلام را متوجه شود؟ آيا اصلا چنين كتابي معتبر است؟ نتيجه چنين كاري لغو و بيهوده است.
يا مثلا چرا تركيبي از چند زبان به صورت فصل هاي جداگانه نيست: بخشي از سوره هاي قرآن عربي، بخشي فارسي، بخشي انگليسي و .... . اين مسئله نيز با قواعد عرفي زبان بين انسان ها تنافي دارد. مخاطب نيمي از كلام را متوجه مي شود ، بخشي ديگر را نمي تواند بفهمد در اينصورت گوينده ي سخن به تمام هدف خود نخواهد رسيد.
حال از بين زبان ها، خداوند زبان عربي را برگزيد و قرآن را به اين يك زبان نازل فرمود. ضمن اينكه خداوند نفرمود كسي حق ترجمه ندارد و ترجمه قرآن حرام است! بلكه هر كسي به هر زباني كه صحبت مي كند مي تواند به نسبت خود از ترجمه هاي آن نيز استفاده نمايد. البته به دلائلي كه در سايت مورد مطالعه شما، هم آمده است خود زبان عربي هم براي متن قرآن اهميت داشته است. لازم به ذكر است زبان عربي غير از عرب شدن يا عرب بودن است. قرآن كريم از امتيازات زبان عربي استفاده كرده است و قصد انسان سازي دارد نه عرب سازي. چه اينكه عرب جاهلي بعد از نزول قرآن از خوردن سوسمار و خون، به روزه داري و طعام حلال روي آورد.
منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .